Nu mi-e frica, nu mi-e frica de…cutremur!

Elevii Şcolii Gimnaziale nr. 82 din Bucureşti, sectorul 3, impreuna cu personalul auxiliar din unitate şi cadrele didactice prezente de dimineaţa la program, au facut astăzi, 27 octombrie 2016 o simulare de cutremur.

Sub îndrumarea conducerii unităţii şi a cadrelor didactice elevii au fost evacuaţi din sălile de curs şi îndrumaţi către un loc sigur, dinainte ales, în speţă curtea interioară a unităţii de învăţământ. Evacuarea s-a realizat pe cele trei uşi de acces ale instituţiei. Personalul auxiliar a fost pregătit de a interveni în caz de nevoie.

Bratu Cosmin, directorul insituţiei de învăţământ a precizat că astfel de acţiuni se fac semestrial în unitate şi sunt de bun augur: “Avem astfel de activităţi în programă şi realizăm exerciţii de acest fel în fiecare semestru. Cadrele didactice, personalul auxiliar şi elevii sunt permanent instruiţi în acest sens. Este un exerciţiu bun şi folositor atât pentru elevi cât şi pentru cadrele didactice, dar sperăm sa nu avem parte nici de cutremure şi nici de incendii.”

Reprezentantul societăţii acreditate de ISU să efectueze astfel de exerciţii de evacuare s-a declarat satisfăcut atât de răspunsul prompt al cadrelor didactice şi al elevilor la acţiune, cât şi de modul cum s-au comportat elevii în timpul exerciţiului. Activitatea a fost atât practică cât şi teoretică. Scenariul exerciţiului a presupus gestionarea diverselor situaţii de urgenţă ce se pot ivi în urma unui cutremur, urmărindu-se în principal perfecţionarea deprinderilor personalului de conducere, ale cadrelor didactice şi ale elevilor, privind activităţile de evacuare. Cel mai important lucru este să nu se creeze panică, trebuie păstrat calmul şi să se aştepte indicaţiile cadrelor didactice. Deşi copiii văd aceste simulări ca pe un joc, ele sunt de fapt o lecţie practică foarte valoroasă şi o pregătire pentru situaţiile din viaţă.

NE VEDEM ÎN SIGURANŢĂ LA URMĂTORUL EXERCIŢIU

Nu mi-e frica, nu mi-e frica de …..cutremur!