Istoria se scrie şi se învaţă în Şcoala Gimnazială nr. 82

Ziua Naţională a României, sărbătorită în fiecare an la 1 decembrie, a ajuns şi în Şcoala Gimnazială nr. 82, unde a căpătat forma unui ceremonial în care a fost elogiată personalitatea lui Ion I.C. Brătianu, înalt demnitar român ce a dus cu el tot sufletul românesc la Conferinţa de Pace de la Paris din 1919, Conferinţă în urma căreia s-a recunoscut şi de către Marile Puteri ale vremii Marea Unire a românilor.
Elevii Bratu Matei şi Ştefaniu Alexandra, coordonaţi de d-na prof. de istorie Pleşanu Elena au prezentat un material ppt. cu care au câştigat locul III la concursul – proiect „Clubul micilor istorici” ediţia a IX-a.
Corul Şcolii Gimnaziale nr. 82, condus de d-na prof. de muzică Chirilă Mihaela, a prezentat mai multe cântece de inspiraţie patriotică, iar elevi de la clasele a VII-a, coordonaţi de catedra de limba română (prof. Toşu Lenuţa, prof. Panaitescu Andreea şi prof. Bran Popescu Florentina) au recitat poezii şi au prezentat materiale din arhivele personale, în care apar participanţi la momentul Marii Uniri din decembrie 1918.
Suportul tehnic susţinut de conducerea unităţii de învăţământ (prof. Bratu Cosmin şi prof. Epîngeac Marius)