Proiecte si programe educative

Vizita delegatiei Erasmus + in Romania

presentation

Proiectul Erasmus +

PARTENERIATE DE COLABORARE CU  INSTITUŢII DIN DOMENIUL EDUCAŢIEI, CULTURII ŞI SPORTULUI:

Sector Unitatea de învăţământ           Denumire

firmă/instituţie

Tip accord

(parteneriat/ contract)

Perioada acordului

Sector 3

Şcoala

Gimnazială nr. 82

Fundaţia “Salvaţi copiii”       Parteneriat Anul şcolar 2016-2017
Grădiniţa 196       Parteneriat Anul şcolar 2016-2017
Centrul Cultural Casa Artelor Sector 3       Parteneriat Anul şcolar 2016-2017
CSS 4.       Parteneriat Anul şcolar 2016-2017
Fundaţia Kider Sport Protocol de colaborare Anul şcolar 2016-2017
PROEDUS PMB       Parteneriat Anul şcolar 2016-2017
Secţia 13 Poliţie Protocol de colaborare Anul şcolar 2016-2017
Pepiniera de talente Sector 3 Protocol de colaborare Anul şcolar 2016-2017
Biserica ”Sfântul Antonie cel Mare” Titan      Parteneriat

Anul şcolar 2016-2017

INTEGRAREA EUROPEANĂ. RELAŢII INTERNAŢIONALE, PROGRAME DE COOPERARE INTERNAŢIONALĂ, PARTENERIATE, ÎNFRĂŢIRI ETC.

Sub coordonarea d-nului prof. Ioniţă Iulian au fost demarate procedurile pentru înscrierea şcolii noastre într-un nou proiect internaţional ERASMUS +.

În urma discuţiilor cu foştii parteneri din proiectele Comenius, la care a participat şcoala noastră, s-au pus bazale unei noi cooperări într-un proiect european Erasmus +. Astfel, la grupul proiectului s-au alăturat şcoli din Bulgaria, Danemarca, Finlanda, Islanda, Irlanda, România şi Spania. Pentru pregătirea fotmularului de aplicaţie a proiectului s-a stabilit întâlnirea reprezentanţilor şcolilor la şcoala Breidholtsskoli din Reikjavik, Islanda în perioada 4-7 februarie 2016. Datorită faptului că din partea şcolii din Bulgaria nu a participat nici un reprezentant, s-a hotărât excluderea acestei şcoli din grup.

În timpul întâlnirii s-a stabilit ca tema principală a proiectului să fie conservarea mediului şi emigraţia. S-a ales ca titlu al proiectului „Un viitor curat şi verde”. S-au propus ideile de proiect, temele proiectului, responsabilităţile fiecărei şcoli. S-a stabilit ca lider al grupului (coordonatorul proiectului internaţional) să fie reprezentantul şcolii din Finlanda. Se continuă lucrul la formularul de aplicaţie prin videoconferinţe, e-mail şi facebook.

La nivelul sectorului organizăm în scoala noastra competitii O.N.S.S. de SAH , RUGBY si BADMINTON .

Tot la nivel de scoala se organizează CAMPIONATUL DE FOTBAL ,SAH SI BADMINTON si campionatul scolii la fotbal si sah.